Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Düzenlenen faturaya itiraz süreci ve şekli
18 Nisan 2012 Çarşamba 15:24:23
Ticari hayatta mal alım satımlarında ve yapılan hizmet işlerde kullanılan en önemli belgelerden biridir fatura. Bir çok anlaşmazlıkların çözümünde faturanın önemi büyüktür. Düzenlenen faturaya itiraz süresi ve yapılacak itirazın şekli konusunda Rize Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Oda Başkanı Muammer BERBEROĞLU açıklamalarda bulundu.


 1- FATURA İLE İLGİLİ GENEL AÇIKLAMA :

 Fatura, ticari hayatta mal alım satımlarında ve yaptırılan her nevi islerde kullanılan

önemli bir belgedir. Faturaya ilişkin hükümler,  Vergi Usul Kanunu’nda ve Türk Ticaret Kanunu’nda düzenlenmiştir. Normal koşullar altında faturanın, bir malın satıldığı
yada hizmetin ifa edildiği anda düzenlenmesi gerekmektedir. Ancak V.U.K. nun 231/5 maddesinde “Fatura, malın satıldığı yada hizmetin ifa edildiği tarihten itibaren

 7 gün içerisinde düzenlenebilir. Bu süre zarfında düzenlenmeyen faturalar, hiç düzenlenmemiş sayılır.” hükmü yer aldığından fatura 7 gün içerisinde de düzenlenebilmektedir. Aynı Kanunun 230. maddesinde de faturada bulunması gereken asgari bilgiler aşağıdaki gibi düzenlenmiştir.

   Faturanın düzenlenme tarihi, seri ve sıra numarası,

  Faturayı düzenleyenin adı, varsa ticaret unvanı, iş adresi, bağlı bulunduğu vergi

       dairesi ve hesap numarası,
  Müşterinin adı, ticaret unvanı, varsa vergi dairesi ve hesap numarası, Malın veya

        işin nev’i, miktarı, fiyatı ve tutarı,
  Satılan mallar faturanın düzenlenmesinden önce teslim edilmiş ise, teslim tarihi

        ve irsaliye numarası.

 2- FATURAYA İTİRAZ SÜRESİ :

   Faturada yazılı olan satılan malın ya da yapılan hizmetin tutarına,

  Faturada yazılı mal ile teslim edilen malın farklı olması veya

  Malın tutarının ya da yapılan hizmet bedelinin yüksek gösterilmesi gibi

nedenlerle yapılmaktadır.Faturaya itiraz konusunda, Vergi Usul Kanunu’nda herhangi bir hüküm yer almamıştır. Türk Ticaret Kanunu’nun 23.maddesinin ikinci fıkrasında yer alan; “Bir faturayı alan kimse, aldığı tarihten itibaren sekiz gün içinde münderacatı (içeriği) hakkında bir itirazda bulunmamışsa, münderacatını (içeriğini) kabul etmiş sayılır.” Şeklindeki hükümden, faturaya, alındığı tarihten itibaren 8 gün içinde itiraz etme hakkının bulunduğu sonucuna varılmaktadır.  Türk Ticaret Kanunu’nda, “Faturanın düzenlendiği tarihten itibaren” değil, “Faturanın alındığı tarihten itibaren” 8 gün içinde itiraz edilmesinden söz edildiğinden, 8 günlük sürenin hesaplanmasında, faturanın düzenlendiği tarih önem taşımamaktadır.

Kanun koyucunun, faturanın düzenlendiği değil de alındığı tarihi, itirazın başlangıç

tarihi olarak belirlemesinin nedeni, geriye doğru 8 günden önceki tarihin yazılması

yada faturanın 8 gün bekletildikten sonra gönderilerek, itiraz hakkının engellenmesine yönelik eylemleri önlemek içindir. Bu arada özellikle belirtmekte yarar gördüğümüz bir husus da, faturaya tebliğ tarihinden itibaren 8 gün içinde itiraz edilmemiş olması durumunun, sadece o faturanın miktar ve fiyat yönünden kapsamının kabul anlamını taşıdığıdır. Yoksa, o faturada yazılı malın alıcıya mutlaka daha önce teslim edilmiş olduğunu göstermez. Satıcının,faturada yazılı malı alıcıya veya kanuni temsilcisine “fiilen teslim ettiğini” ayrıca kanıtlaması zorunludur.
Bu Yazi 6637 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
© 2012 - Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. İzin alınmadan kopyalanamaz.
Kod ve Tasarım : Rizedeyiz Bilgi İşlem