Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Kadına el kaldıran erkeğe ne denir?
18 Nisan 2012 Çarşamba 16:03:30
Kadına el kaldıran erkeğe ne denir?


Adana Kadın Platformu üyeleri tarafından yapılan açıklamaya göre son 8 ayda 44 kadın cinayeti işlenmiş. Son olarak bu hafta içerisinde Konya`da bir kişi alkol aldıktan sonra sevgilisine işkence yaptı ve polislerin kadını aradığını öğrenince de kadını bir otobüs durağına kan revan içerisinde bırakarak kayıplara karıştı. Kadının durumu ciddiyetini korurken işkenceci şahıs da çoktan yakalanmıştı. Bu olaylara baktığımızda ülkemizde kadına yönelik şiddetin ne denli ciddi bir boyut kazandığına şahit oluyoruz.
      
 
24. kabinenin yeni isimlerinden Aile ve Sosyal Politikalar Fatma Şahin tarafından kadına şiddet uygulayan erkeğin elektronik kelepçe izleneceği yönündeki açıklamalarına geçtiğimiz günlerde gazeteler ve kanallarda şahit olmuştuk. Bakan Şahin, söz konusu açıklamasında bu uygulamanın Avrupa ülkelerinde de uygulandığını ve “TBMM açılır açılmaz çıkacak olan ilk yasa budur” dediği 29 maddelik tasarıda eşine şiddet uygulayanlara hapse kadar varan cezaların öngörüleceğini bildirişti.
“Elektronik kelepçe uygulaması da ne oluyor?” diyenler için açıklama yapacak olursak bu uygulama kapsamında dünya da 120 bin kişi izleniyor. Şiddete meyilli kişinin el ile ayaklarına bağlanan elektronik kelepçe, bu kişinin şiddete mağduruna yaklaştığı anda yetkili yerlere sinyal veriyor. Bileklerdeki özel sistem bu aşamada devreye giriyor ve şiddet eğilimli kişinin karşı cinse yaklaşmasına engel oluyor. Eğer yaklaşma sınırı aşılırsa da devreye güvenlik güçleri giriyor.
Erkeklerin eşlere yönelik uyguladığı şiddetlere ilişkin çıkarılacak olan yasaları bir kenara bırakalım ve “Bir kadına el kaldıran erkeğe ne denir?” sorusuna cevap yolları arayalım. Evet; bu ay içerisinde Adana Kadın Platformu üyeleri tarafından yapılan açıklamaya göre son 8 ayda 44 kadın cinayeti işlenmiş. Son olarak bu hafta içerisinde Konya’da bir kişi alkol aldıktan sonra sevgilisine işkence yaptı ve polislerin kadını aradığını öğrenince de kadını bir otobüs durağına kan revan içerisinde bırakarak kayıplara karıştı. Kadının durumu ciddiyetini korurken işkenceci şahıs da çoktan yakalanmıştı. Bu olaylara baktığımızda ülkemizde kadına yönelik şiddetin ne denli ciddi bir boyut kazandığına şahit oluyoruz. “Kadına el kaldıran erkeğe ne denir?” sorusunu merak ediyorsunuz biliyorum ama bu sorudan önce “Kadın dayağı hak eder mi?” sorusunu yanıtlayalım. İslamiyet’ten önce kadının hiç değeri yoktu. Yüce dinimiz İslam ile daha tanışmayan toplumlarda o zamanlar kız çocukları diri diri toprağa gömülüyor ve hayvanlardan farksız olarak en ağır işlerde sadece karın tokluğuna çalıştırılıyordu. Ama bu toplumlar İslam ile tanıştıktan sonra kadının gerçek değeri ortaya çıkmıştı. İslam’ın güzel yönlerini gören İslam’ı anlayarak yaşayan erkek, kadınına iyi davranmaya başlamıştı. “Cennet annelerin ayakları altındadır” sözünün anlamını iyi kavrayabilen bir erkek nasıl olur da yaradılışı itibariyle daha narin bir yapıya sahip kendinden güçsüz birisine güç kullanabilir. Namussuzluk mu etti? Mahkemeler var boşayabilirsin. Şerefine leke mi sürdü? Seni memnun mu edemedi? Hepsinin bir çaresi var. Kadına el kaldırmak niye.  Hayır efendim kadın dayak aracı olmaktan çıkmalı. Dokuz ay karnında taşıyıp seni dünyaya getiren ve sana büyüt kötülükler karşısında kol kanat geren Anneni düşündüğünde kadının ne kadar kutsal bir varlık olduğunu görecek ve o kadına el kaldırırken bir kez daha düşüneceksin. Bu durum erkeğin acizliğini, dinini iyi yaşayamadığını, şeref yoksunu olduğunu gösterir. “Kadına el kaldıran erkeğe ne denir?” sorusuna Hadis-i Şeriflerde de yer alan  İmamı İbn-İ Asakir hazretlerinin sözüyle cevap veriyorum: “Kadınlara ancak asalet ve şeref sahibi kimse değer verir. Onları ancak kötü ve aşağılık kimseler hor görür.” Kadına şiddet gösteren erkeğe aşağılık lafı bile yetersiz kalıyor gerçi ama…
Peki, sizce kadına el kaldıran erkeğe ne demeli?
Bu Yazi 8473 kez okundu
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
© 2012 - Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. İzin alınmadan kopyalanamaz.
Kod ve Tasarım : Rizedeyiz Bilgi İşlem